Workshot 2.0: ANIMITI

 
 
 

Delavnica sestavljena iz treh delov zasnovana na konceptualnem pristopu ustvarjanja animacij. Proces nas bo vodil od spoznavanja kritičnih pristopov do medijev in drugih vrst pisanih in vizualnih besedil, razumevanja filma kot kompleksnega načina  umetniške komunikacije, vse do praktičnega ustvarjanja animacij.

ANIMITI sestavljajo:
(1) delavnica kritične pismenosti z Urško Breznik in Kajo Fiedler iz Pekarne Magdalenske mreže (NVO, ki je producentka StopTrika),
(2) delavnice pisanja scenarija z Vassilisom Kroustallisem (filmski pisec, filmski strokvonjak, novinar ustanovitelj spletnega portala Zippy Frames, Grčija/ Estonija),
(3) ustvarjanje animacij z Martin in Markom Meštrovićem (Hrvaška).

Kritični pregled in revizija najbolj univerzalnih narativov in reprezentacijskih tropov lahko stimulira in navdihuje filmske ustvarjalce do spoznanja, da morajo poiskat nov umetnški jezik, ki bo prinesel prelom s pozicijo statusa quo. Politične, družbene in ekološke probleme ne rabimo nujno nagovarjati neposredno, včasih prava metafora ali referenca preži za ovinkom. Vrnitev k mitologiji in razmislek o ključni strukturi in vsebini umetniške stvaritve, lahko opolnomočita umetnike, da uporabijo animacijo na ekscentričen, pustolovski ali inovativen način in preko nje sporočijo svoja upanja, jezo, strast, frustracije, želje in konflikte. Naj bo ANIMITI laboratorij, kjer praktične veščine animacije zaključijo vaje v razumevanju filmske umetnosti kot vznemirjajoče in odtujene podobe resničnosti v krizi.

1. del: Delavnica kritične pismenosti s Kajo Fiedler in Urško Breznik / 26. 9. , zoom (na spletu)
Na delavnici kritične pismenosti bomo analizirali razmerja moči v družbi, razmišljali o tem, kaj imata skupnega družbena moč in dostop do znanja ter  informacij in kako kritično diskurzivno analizo uporabiti pri branju pisanih, vizualnih in avdiovizualnih besedil

2. del: Delavnica pisanja scenarija z Vassilisom Kroustallisom / 27. 9. - 29. 9. , Pekarna Magdalenske mreže (v živo)
V drugem delu se bomo globlje spoznali s filmskim pripovedništvom, razvojem značajev filmskih junakov, grajenjem  posameznih scen (“story beats”) in se poslovili od začetnih idej ter se prepustli novim.

3. del: Delavnica stop animacije z Martino in Markom Meštrovićem / 30. 9. - 3. 10.,  Lutkovno gledališče Maribor (v živo)
V tretjem delu se bomo naučili ustvarjati storyboarde in animatike, spoznali nekatere trike stop animacije in na z vajeti spustili naši vizualno domišljijo.

Prijave na delavnico zbiramo na sasa.stoptrik@gmail.com. Po prijavi prejmete več informacij. Kotizacija znaša 60 eur in združuje 8-dnevni, teoretski in praktični izobraževalni program z izkušenimi mentorji_cami, pestro festivalsko dogajanje in topel obrok na dan v času trajanja festivala.

* Early bird kotizacija do 10. 9. znaša 45 eur, zato pohitite s prijavo!

Prijave so obvezne, saj je število udeležencev na delavnici omejeno. Animacije, narejene v okviru delavnice, bodo javno predvajane na uradnem zaključku festivala, v nedeljo, 3. 10. ob 20.00 v dvorani Vetrinjskega dvora.

Delavnica bo izpeljana v skladu z aktualnimi smernicami in priporočili NIJZ in odredbami Vlade RS, za udeležbo je potrebno izpolnjevati pogoj PCT. Maske v zaprtih prostorih so obvezne. V primeru zaostritve ukrepov zaradi Covid-19, si pridržujemo pravico do spremembe načina izvedbe oz. odpovedi. 

•• o izvajalcih

Martina Meštrovič je diplomirala na Oddeluku za kiparstvo Akademije likovnih umetnosti v Zagrebu leta 1998. Njeni animirani filmi (med drugim Mačka je zmeraj ženska, 2019) so bili nagrajeni in predvajani na mnogih mednarodnih festivalih.

Marko Meštrović Marko Meštrović je diplomiral iz slikarstva na Akademiji likovnih umetnosti v Zagrebu. Njegovi filmi so bili predvajani na nekaterih najpomembnejših filmskih festivalih (Locarno, Annecy, Clermont-Ferrand, Ottawa, Edinburgh, Sarajevo) in so prejeli mnogo nagrad. Je avror filmov The Raft (2021), Trip (2017), Levitation (2014) in drugih.

Vassilis Kroustallis je grški strokovnjak za film in animacijo, ki trenutno biva v Talinu, Estoniji. Ima obsežne izkušnje s področja programiranja festivalom animacije in je trenutno programski direktor talinskega festivala PÖFF Shorts. Je glavni urednik mednarodnega spletnega časopisa Zippy Frames. Je dober poznavalec filma in animacije in kreativni pisec, ki je za študijski članek o filmu Waltz with Bashir prejel nagrado Združenja za animacijske študije).

Urška Breznik je univ.dipl. sinologinja in profesorica umetnostne zgodovine, od leta 2013 direktorica Pekarne Magdalenske mreže. Vodi in koordinira projekta s področja mladine in kulture ter izvaja delavnice in seminarje kritične pismenosti za mlade, mladinske in pedagoške delavce ter širšo javnost. Izvršna producentka festivala StopTrik MFF.

Kaja Fiedler je diplomantka sociologije in interdisciplinarnega družboslovja, v Pekarni Magdalenske mreže je zaposlena od leta 2016 na projektih s področja kritične pismenosti , izobraževanj mladih o delavskih pravicah, zadružništvu, stanovanjskih zadrugah in podnebnih spremembah. Producentka glasbenih dogodkov in urednica družbenih omrežij ter spletne strani festivala StopTrik MFF.

 
Kaja Fiedler