Workshot: Vezi - otroška delavnica stop animacije z Asjo Trost
Od 18. do 21. 9. 2024 bo v okviru Mednarodnega filmskega festivala StopTri potekala Otroška delavnica stop animacije z Asjo Trost. Na delavnici bomo v tehniki stop animacije ustvarile_i kratek animirani film, ki bo prikazan na zaključku festivala.
V uvodu delavnice bomo predstavili osnovni koncept transhumanizma in zbirali ideje o tem, kaj nam danes pomeni tehnologija. Hkrati bomo iskali odgovore na vprašanja kot so: kako se bomo v prihodnosti povezovali, na kakšen način bomo komunicirali, čutili in sklepali prijateljstva?
Osredotočali se bomo predvsem na kritične točke, ki jih bomo v praktičnem delu poskušali upodobiti v tehniki stop animacije. Za ustvarjanje bomo uporabljali odpadne elektronske naprave, rezervne dele, izrezke in naša telesa. Cilj delavnice je ustvariti kratek animiran film.
Skozi proces bomo analizirali uporabo opreme, ki jo za to potrebujemo, hkrati pa bomo vključili razmislek o naši odvisnosti od tehnologije. Iskali bomo tudi lastna stališča o tako imenovanem tehnološkem napredku, pri čemer bomo poudarjali izvor, pridobivanje in odpadke, ki jih trenutni sistem prinaša s seboj.
Delavnico bo vodila Asja Trost, njena asistentka bo Brina Fekonja. Delavnica je sestavljena iz štirih zaporednih srečanj, potekala bo v prostorih Lutkovnega gledališča Maribor, v Muzejski delavnici in muzeju lutk.
Termini srečanj:
• sreda, 18. 9. - petek, 20. 9. •• 16.00 - 19.00
• sobota, 21. 9. •• 11.00 - 16.00
• Asja Trost, rojena leta 1990 v Ljubljani, je diplomirala iz digitalnega oblikovanja v Berlinu, kjer je tudi delovala do 2016, kasneje je magistrirala na Akademiji na umetnost v Novi Gorici pod mentorstvom Jasne Hribernik in Mihe Colnerja. V svojem magistskem delu se je ukvarjala s produkcijo sodobne umetnosti, s fokusom na institucionalizirano obliko umetnosti in aktivizem. V svojih delih uporablja kombinacijo analognih in digitalnih medijev, z animacijo, preslikavo in eksperimentalnim filmom pa predstavlja različne družbene situacije, ki vplivajo na vsakega izmed nas. Kot režiserka in animatorka je sodelovala pri Catican (2017), tHE mARRY jESUS gALAXY (2017), A Very Short Film (2018) in Thou Art Thyself (2020). Vsi filmi so bili prikazani na več slovenskih in mednarodnih festivalih (Festival Slovenskega Filma, Kino Otok, Animateka, StopTrik). Leta 2018 je bil tHE mARRY jESUS gALAXY, ki ga je ustvarjala skupaj s Mery Gobec, Sandro Jovanovsko in Ines Sambas izbran v sekcijo VAF New Talents na Češkem. Kot tretja asistentka režije je sodelovala pri celovečernem filmu Rudar (2017), pod režijo Hanne AW Slak, v vlogi asistentke videa in kot video umetnica je delovala v več gledališčih (Staatsoper Berlin, Maxim Gorki Theater, SNG NG). Animirala je več glasbenih videospotov in reklam, z video instalacijami je sodelovala pri več skupinskih razstavah. V 2018 je v Carinarnici v Novi Gorici pripravila prvo samostojno razstavo. Od 2016 deluje mednarodno, brez stalnega naslova in trenutno živi v Ljubljani.
Delavnica je namenjena otrokom in mladim, starim med 8 in 15 let. Udeležba na delavnici je brezplačna, udeleženke_ci pa naj same_i poskrbio za malico. Število mest je omejeno, potrebne so predhodne prijave na brina@stoptrik.com. Prijave zbiramo do petka, 11. 9. 2024 oz. do zapolnitve 8 prostih mest.
Delavnica poteka v okviru 14. mednarodnega filmskega festivala StopTrik, ki je posvečen stop animaciji. Producent festivala je Pekarna Magdalenske mreže Maribor, delavnico organiziramo v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Maribor.
Producent Mednarodnega filmskega festivala StopTrik je Pekarna Magdalenske mreže, koproducent Narodni dom Maribor – Vetrinjski dvor. Festival sofinancirajo Slovenski filmski center, Mestna občina Maribor, Active citizen found Slovenija, Urad RS za mladino in Ministrstvo za kulturo. Festival soorganizirajo Lutkovno gledališče Maribor, Akademija umetnosti, Univerza v Novi Gorici, Društvo slovenskega animiranega filma, Film Factory, KUD Coda, AGD Gustaf, Zavod Mars in Društvo Slon.