Workshot 2.0: Transhumanizem

 

19. - 29. 9. 2024 / zoom, Vetrinjski dvor, Lutkovno gledališče Maribor

Transhumanizem: hibridi, avtomati, utopija, tehnološke izboljšave bioorganizmov, stanje človeka v tranziciji in nadčloveške želje

Dobrodošli na trifazni delavnici konceptualnega animiranega filma, kjer se s praktično izvedbo kratkega animiranega projekta zaključi proces učenja kritičnih pristopov k medijem in razumevanja filma kot kompleksnega načina umetniške komunikacije.

Udeleženci_ke se bodo animiranega filma stop animacije učili pri SOFII CARRILLO, mehiški poetinji stop animacije, znani po podobah polomljenih strojev in po najdenih predmetih; pisanja scenarijev pri EWI BORYSEWICZ, poljski eksperimentalni filmski ustvarjalki in animatorki naklonjeni dokumentarnim praksam; veščine kritične pismenosti pa bosta predstavili družbeni aktivistki z ozadjem iz sociologije in umetnostne zgodovine URŠKA BREZNIK in KAJA FIEDLER iz Slovenije.

 

14. MFF StopTrik poskuša raziskati, preučiti in se poigrati z intenzivnim odnosom med umetniško animacijo ter filozofijami, usmerjenimi v prihodnost in izboljšave, ki so razpete med »tehnooptimizmom« in nihilizmom. Prihodnost je zdaj (že nekaj časa) in poskus bojkota hitrega tehnološkega razvoja se zdi enako naiven kot lahkomiselnost stampedov, ki hitijo za obljubami o večnem posmrtnem življenju. Poskušamo razumeti, kakšne hierarhije, družbeni odnosi in občutljivosti se bodo razvili med človeškimi in nečloveškimi akterji_kami v okolju, ki se spreminja tako, da ga ne bo več mogoče obnoviti ali si ga podrediti. Stop animacija je lahko sredstvo za izražanje tega, le najti morate prave metafore, prave like, prave transformacije, z drugimi besedami – najti morate pravo zgodbo.

 

STRUKTURA DELAVNICE: URNIK IN VSEBINA

Prva faza: 19. 9. 2024, Delavnica kritične pismenosti z Urško Breznik in Kajo Fiedler, zoom

V tej fazi se boste seznanili:
• Z razmerji moči v družbi in njihovo analizo.
• Kako je dostop do znanja in informacij pogojen z družbeno močjo.
• Kako uporabiti kritično diskurzivno analizo. 

Druga faza : 22.24. 9. 2024, Delavnica pisanja scenarija z Ewo Borysewicz, v živo

V tej fazi se boste seznanili:
• Z uporabo osnovnih pravil in orodji pisanja scenarija.
• Z dramaturško analizo filma.
• Kako najti bistvo vaše zgodbe in jo nadgrajevati skozi prizore. 

Tretja faza: 25.29. 9. 2024, Delavnica stop animacije s Sofio Carrillo, v živo

V tej fazi se boste seznanili:
• Z drugim vidikom gledanja: Raziskali bomo zgodovino, zapisano v znakih ali zasnovi predmeta, avtomata ali stroja, v iskanju pripovedi, bodisi s podporo predmeta bodisi s pripovedjo zgodbe predmeta.
• Komunikacijske vaje: Ugotovili bomo, kakšni so komunikacijski ključi za vzpostavitev dialoga z drugimi in jih poskušali uporabiti pri predmetih, robotih ali strojih.
• V iskanju sloga animacije: Poiskali bomo edinstven način, na katerega se lahko predmet, avtomat ali stroj izrazi glede na svojo morfologijo (ritem in gibanje).

Življenjepisi mentoric: 

Urška Breznik je sinologinja in umetnostna zgodovinarka, od leta 2013 direktorica Pekarne Magdalenske mreže. Koordinira projekte na področju mladine in kulture ter razvija in vodi delavnice in seminarje kritične pismenosti za mlade, mladinske in pedagoške delavce ter širšo javnost. Izvršna producentka StopTrik MFF.

Kaja Fiedler je sociologinja, od leta 2016 zaposlena v Pekarni Magdalenske mreže. Razvija in vodi delavnice in seminarje kritične pismenosti za mlade, mladinske in pedagoške delavce ter širšo javnost. Koordinira projekte na področju mladine in kulture. Producentka glasbenih dogodkov na StopTrik MFF ter urednica spletne strani in družbenih omrežij StopTrik MFF.

 Ewa Borysewicz je režiserka, scenaristka, vizualna umetnica in univerzitetna pedagoginja. Diplomantka filmske šole Krzysztofa Kieślowskega v Katovicah in Akademije lepih umetnosti v Krakovu ter doktorska študentka na Poljski nacionalni filmski šoli v Lodžu. Avtorica nagrajenih animiranih filmov, med njimi filma Tebi v srce (nominacija za zlatega medveda na Berlinale Shorts; Animateka Grand Prix). Udeleženka rezidenčnih programov v Tokiu in Stuttgartu. Sodeluje s poljsko javno televizijo TVP Kultura, galerijo Arsenał v Białystoku in Silesia Film. Članica sveta za animacijo pri Združenju poljskih filmskih ustvarjalcev. Pravkar je dokončala hibridni kratki igrani/animirani film Čudež.

Sofia Carrillo je režiserka filmov v tehniki stop animacije. Je dvakratna prejemnica Srebrne nagrade Ariel za najboljši animirani kratki film, ki jo podeljuje Mehiška akademija filmskih umetnosti in znanosti, in sicer za filma Prita Noire (2011) in Cerulia (2017). Je tudi avtorica vmesnih sekvenc v grozljivki XX Anthology, ki so jo režirale Jovanka Vuckovic, Annie Clark, Roxanne Benjamin in Karin Kusama (Magnolia Pictures in XYZ Films). Film je bil premiero prikazan na festivlu Sundance leta 2017. Njena dela so bila predvajana na filmskih festivalih, kot so Annecy, Sundance, Chicago, Tricky Women, Sitges, Havana in drugih. Sofia je članica akademij AMPAS (Oskar) in AMACC (Ariel). Prav tako je sodelovala pri drugi enoti filma Ostržek Guillerma del Tora. Je udeleženka rezidence Annecy 2024, kjer je sodelovala s svojim prvim celovečernim filmom Insectarium.

Na delavnici Sofie Carrillo bosta sodelovala izjemna in nadarjena umetnica in umetnik mlade generacije:


Lene Lekše je leta 2021 diplomirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost Univerze v Ljubljani. Trenutno nadaljuje izobraževanje na magistrskem programu animacije v Talinu na Estonski akademiji umetnosti EKA. Sodelovala je na več skupinskih in samostojnih razstavah doma in v tujini, med drugim na 9. trienalu sodobne umetnosti U3 v Moderni galeriji v Ljubljani, v Galeriji Obrat v Mariboru, na Mednarodnem študentskem bienalu leta 2017 v Centru Esseker v Osijeku na Hrvaškem in na razstavi Curated by na Dunaju v Avstriji.
Od leta 2014 vodi delavnice animiranega filma za otroke v SLON-u, že tretje leto zapored pa je asistentka delavnic na festivalu Stoptrik. 

»Sem Titouan Tillier in sem človek (prisegam). Nekega dne sem odkril stop animacijo in moje življenje se je spremenilo. Zdaj sem odvisnik. Obiskal sem že veliko zdravnikov, vendar se vsi strinjajo: če hočem ostati živ, moram še naprej animirati. Tako naj bo. Leta 2023 sem soustvaril film Človeški viri in od takrat sem srečen.  Dodatno dejstvo: sem Francoz! Croissant croissant«


WORKSHOT 2.0: TRANSUMANIZEM je projekt, ki ga organizira Pekarna Magdalenske mreže v sodelovanju z mrežo univerz, ki sodelujejo v okviru BIP ERASMUS NETWORK, ki jo koordinira Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici (Slovenija), in vključuje naslednje partnerje: Akademija za likovno umetnost na Dunaju (Avstrija); Univerza uporabnih znanosti Zgornje Avstrije (Wels, Avstrija); Nova bolgarska univerza v Sofiji (Bolgarija); Akademija za likovno umetnost v Zagrebu (Hrvaška); Estonska akademija umetnosti EKA v Talinu (Estonija); Universidade Lusófona de Lisboa (Portugalska).

 

Sodelovanje Ewe Borysewicz pri projektu finančno podpira Inštitut Adama Mickiewicza, ki ga podpira minister za kulturo in nacionalno dediščino ter nadzoruje portal culture.pl.

 
Kaja Fiedler