Animacijski dvoboj: Svetovno čudno

 

Četrtek, 26. 9. 2024 ob 21.30 / Vetrinjski dvor, dvorišče

Bitka kratkih filmov, videov in posnetkov, ki predstavljajo transhumanistične motive. Pravila igre so preprosta: tekmovalki_ca bosta improvizirali_a z videi, kot da sta MC-jk_cai. Izmenično bosta predstavljali_a različne animirane in eksperimentalne kratke filme, izbrane spontano na podlagi interakcije. Medsebojno si bosta odgovarjali_a z nenavadnimi, provokativnimi, zanimivimi, neobdelanimi – a še vedno umetniško kakovostnimi! – kratkimi filmi, ki si jih ljudje morda sami ne bi upali pogledati.

Igrajmo se z Nastio Naumenko in Gyopár-Orsolyo Buzási!


Nastia Naumenko

je ukrajinska_i filmska ustvarjalka_ec in vizualna_i umetnica_k, ki trenutno živi na Dunaju. V svojih delih raziskuje proces oblikovanja identitete in njeno nihanje skozi osebne in kolektivne perspektive, pri čemer se giblje med resničnimi in spekulativnimi okolji, odnosi med vrstami in različnimi kozmologijami. Združevanje dokumentarnega filma z najdenimi posnetki, animacijo in performansom omogoča refleksijo o tem, kako so strukture moči in politične strukture vgrajene v različne pripovedi: od pravljic in magičnih ritualov do družinskih kuharskih knjig in javnih arhivov. Njena_gova dela so bila prikazana na več kot 20 festivalih, med drugim na London AFF, Warsaw FF, Kaboom AFF in FilmFest Dresden. Trenutno pripravljajo svoj naslednji kratki film – The Firebird


Buzási Gyopár-Orsolya

je transilvanska filmska ustvarjalka in vizualna umetnica, ki trenutno živi v Budimpešti. Z ozadjem v igranem filmu in vizualnih umetnostih, je pozneje našla svojo strast v animaciji. V prvi vrsti jo zanimajo animirani dokumentarni filmi, v katerih raziskuje meje med fikcijo in resničnostjo, spremenljivo naravo spominov in preizprašuje klasične pripovedi, ki so se prenašale iz roda v rod. Umetnica pretežno ustvarja v tehniki kolažne animacije, pri čemer uporablja mešane tehnike v 2D animaciji. Njeno delo je bilo predstavljeno na številnih festivalih in je prejelo več nagrad.


Dogodek podpira Lisztov inštitut - Madžarski kulturni center Ljubljana.

 
Kaja Fiedler