Workshot 2.0: DOPPELGÄNGER
POZIV ZA UDELEŽENKE_CE
12. festival StopTrik vas vabi, da se pridružite trodelni delavnici zasnovani na konceptualnem pristopu ustvarjanja animacij. Praktično izvedbo vašega kratkega animiranega projekta združujemo s procesom spoznavanja kritičnih pristopov k medijem in razumevanja filma kot kompleksnega načina umetniške komunikacije.
Udeleženke_ci bodo ustvarjale_i stop animacije s HUGOM COVARRUBIASOM, za oskarja nominiranim režiserjem filma "Bestia" (Čile), pisale_i scenarije z VASSILISOM KROUSTALLISOM, pisatelem, filmskim kritikom in akademikom (Grčija / Estonija), veščine kritične pismenosti pa bosta predstavili URŠKA BREZNIK in KAJA FIEDLER (Slovenija).
Podroben opis delavnice najdete spodaj.
Na delavnico se lahko prijavi omejeno število udeleženk_cev, zainteresirane sprejemamo po načelu "kdor prej pride, prej melje". Pomembno je, da vsak udeleženec sodeluje v vseh treh fazah procesa.
Kotizacija znaša 100 evrov, festival ne krije stroškov udeležencev v Mariboru.
Animacije, nastale v okviru delavnice, bodo javno prikazane na zaključni prireditvi festivala, v nedeljo, 2. oktobra, v dvorani Vetrinjskega dvora.
Prijave sprejemamo na: sasa.stoptrik@gmail.com
KAJ JE ‘DOPPELGÄNGER’?
12. edicija MFF StopTrik se tematsko osredotoča na animirane manifestacije doppelgängerja (dvojnika ali duhovnega temnega dvojčka) kot ključa, ki odpira posebne perspektive za razumevanje posameznikove psihe ter družbenih, političnih in kulturnih mehanizmov. V kulturnih, literarnih in filmskih študijah se dvojnik pogosto označuje kot "pošast v ogledalu", magnetizirajoča, a temačna identiteta samega sebe, ki je privlačna, obljublja izpolnjujočo osvoboditev in, če ni pravočasno ukročena, je sila, ki človeka sili v neizogibno samouničenje. Iskanje dvojnika pomeni preučevanje ambivalentnih struktur odnosov med dominantnim in zatiranim, političnim in individualnim, izpostavljenim in skritim. Takšni motivi arhetipskega odmeva nenehno absorbirajo in zrcalijo odklone in posodobitve trenutno potekajočih sprememb. To ustvarja novo kulturno in etično razumevanje dejanj, kot so preizpraševanje, ponovno odkrivanje in pogajanje o lastni identiteti tekom nenehnih procesov tehnološkega in znanstvenega napredka ter geopolitičnih in kulturnih premikov, ki so posledica globalizacije in neokolonializma. Tema pa močno potrjuje tudi samo specifičnost animacije kot take. Glede na to, kako se ustvarja vizualno okolje je animacija najbolj izmuzljiva in fluidna filmska oblika, po naravi ustvarja dvoumne pomene. Zaradi iluzij, ki so možne v animaciji lahko občinstvo z umetniškim delom sodeluje na zelo introspektiven in iskren način.
STRUKTURA DELAVNICE: TERMINI IN VSEBINE
Faza 1: 23. 9. 2022, delavnica kritične pismenosti z Urško Breznik in Kajo Fiedler, zoom
Z delavnico kritične pismenosti bomo spodbujali zavedanje, da je znanje družbeni konstrukt, in poglabljali zmožnost kritičnega razumevanja, interpretacije in produkcije informacij. Dostop do znanja in informacij ima namreč velik vpliv na ustvarjanje in ohranjanje neenakosti. Z različnimi teoretičnimi orodji bomo razkrili odnos med znanjem in močjo ter razvili kritičen odnos do lastnega znanja. Ozaveščali bomo o ekonomskih, političnih in družbenih interesih, ki vplivajo na znanje, informacije in vsebine, na katere vsakodnevno naletimo ali jih ustvarjamo. S pomočjo kritične diskurzivne analize bomo dekonstruirali avdiovizualna besedila ter iskali skrite agende in manjkajoče glasove.
V tej fazi boste spoznali:
razmerja moči v družbi in načine njihove analize
kako je dostop do znanja in informacij povezan z močjo
uporabo kritične diskurzivne analize pri branju pisnih, vizualnih in avdiovizualnih besedil
Faza 2: 25. - 27. 9. 2022, delavnica pisanja scenarijev z Vassilisom Kroustallisom, v živo
Delavnica se bo začela (1. dan) s predavanjem o osnovah teorije filmske pripovedi (zaplet, struktura likov in razvoj), nasvetih in trikih. Razširi se na pojem glavnih strukturnih arhetipov, ki jih srečamo v vseh zgodbah in preučevanje načinov, kako jih dobro razumeti in znati uporabiti pri svojem delu. S kratkimi pisnimi vajami obravnavamo teme, predstavljen pa bo tudi koncept dvojnosti, ki je v filmu in animaciji pogosto uporabljen kot pripovedni in estetski nadomestek.
2. in 3. dan bosta namenjena delu udeležencev (individualno ali v skupinah, z mentorstvom), ki temelji na konceptu dvojnosti. Vzporedno bodo raziskani najpogostejši načini ustvarjanja dramskega konflikta iz tega koncepta; udeleženci bodo nato kreativno uporabili podane točke za strukturiranje svoje ideje o zgodbi v prvi osnutek scenarija kratkega animiranega filma.
V tej fazi boste spoznali:
osnovne koncepte filmske pripovedi in načine obravnave ključnih, ponavljajočih se pripovednih idej
načine za oblikovanje dramatičnega konflikta v prizoru
ponovno oblikovanje svojih zamisli, ne da bi pri tem pozabili na prvotni cilj zgodbe
Faza 3: 28. 9. - 2. 10. 2022, Ustvarjanje animiranega filma s Hugom Covarrubiasom, v živo
Pod vodstvom kreativnega režiserja, nominiranca za oskarja in dobitnika nagrade Annie, Huga Covarrubiasa, boste preoblikovali pripovedno besedilo v vizualno zgodbo in izbrali tehniko stop animacije, ki je najprimernejša za vašo zgodbo. Izdelali bomo storyboard enega ali dveh prizorov iz vašega scenarija in njune animatike. Izbrali bomo teksturo, ki je najprimernejša za vaš projekt, in na podlagi te izbire izdelali barvni scenarij ter spoznali pomen svetlobe kot ključne sestavine procesa ustvarjanja. V zadnji fazi bomo raziskali postopek animacije in preizkusili umetniško odločitev, ki ste jo predhodno sprejeli.
Poigrali se bomo z ambivalentnostjo filma DOPPELGÄNGER in se naučili, kako to temo občutljivo in vizualno materializirati. Poglobili se bomo tudi v kontrast med svetlobo in sencami (izpostavljenimi in skritimi) ter v dejavnik Tekstura kot še eno komponento sporočila, ki jo lahko uporabite kot orodje za podtekst ali kontrapunkt, vezan na stališče, ki ga želite sporočiti.
V tej fazi boste spoznali:
kako pripovedovati s podobami preko storyborda in animatike
pomen svetlobe kot komponenta pripovedi
pomen izbire teksture v povezavi s sporočilom, ki ga želite posredovati, in zornim kotom, ki ga lahko tekstura predstavlja
druge trike stop animacije
BIOGRAFIJA MENTORJEV
Urška Breznik, sinologinja in umetnostna zgodovinarka, direktorica Pekarne Magdalenske mreže od leta 2013. Koordinira projekte na področju mladine in kulture ter razvija in vodi delavnice in seminarje kritične pismenosti za mlade, mladinske in pedagoške delavce ter širšo javnost. Izvršna producentka StopTrik MFF.
Kaja Fiedler sociologinja, zaposlena v Pekarni Magdalenske mreže od leta 2016. Razvija in vodi delavnice in seminarje kritične pismenosti za mlade, mladinske in pedagoške delavce ter širšo javnost. Koordinira izobraževalne projekte na področju stanovanjskih zadrug, podnebne krize in delavskih pravic. Producentka glasbenih dogodkov na StopTrik MFF ter urednica spletne strani in družbenih omrežij festivala.
Vassilis Kroustallis je grški strokovnjak za film in animacijo, ki trenutno živi v Talinu v Estoniji. V Združenem kraljestvu in Grčiji je študiral klasične vede, filozofijo in film. Ima bogate izkušnje s programiranjem festivalov animacije, trenutno je programski direktor festivala PÖFF Shorts (Talin); je tudi glavni urednik spletne mednarodne revije Zippy Frames. Je strokovnjak na področju filma in animacije (za študijski članek Waltz with Bashir je prejel nagrado Society for Animation Studies) in ustvarjalni pisec. Njegova scenarija za kratka filma The Hotel in Mar(t)y sta sodelovala na tekmovanjih za scenarij, pri čemer je bil Mar(t)y finalist na London Greek Film Festival 2020. Deloval je kot strokovni svetovalec za ustvarjalce animiranih filmov. Pravkar je dokončal svoj prvi režijski kratki film Homespital, ki je trenutno na ogled na mednarodnih festivalih.
Hugo Covarrubias je čilski ustvarjalec stop animacij, avdiovizualni ustvarjalec in producent. Študiral je grafično oblikovanje na univerzi ARCIS v Santiagu, na univerzi Universidad Mayor v Providencii pa predava digitalno animacijo Je ustanovitelj animacijskega studia Zumbástico Studios ter gledališke in studijske ustanove Maleza, pionirke na področju mešanja gledališča in animacije. Med najpomembnejšimi naslovi v njegovi filmografiji so El Almohadón de Plumas (Blazina iz perja, 2007) La Noche Boca Arriba (Noč z obrazom navzgor, 2012), za katerega je prejel nagrado za najboljši nacionalni animirani film Chilemonos 2013. Bestia (2021) je prelomni film v Covarrubiasovi karieri, saj je prejel glavne nagrade v sezoni 2021 (prve nagrade v Annecyju Chilemonos, Francija; BIAF Bucheon, Južna Koreja; Pöff Shorts, Tallinn, Estonija; Festival de Cine Polo Sur, Čile; Anima Latina, Buenos Aires; Interfilm Berlin in festivali kot so MFF StopTrik, Maribor, Slovenija; SMOF, Buenos Aires; Imaginaria, Italija in drugi. Film Bestia je bil leta 2022 izbran za predvajanje na prestižnih dogodkih, kot sta filmski festival Sundance (ZDA) in mednarodni festival kratkega filma Clermont-Ferrand (Francija), prejel je tudi nominacijo za Oskarja. Covarrubias razvija tudi televizijske serije in filme za otroke, med njimi El Ogro and el Pollo, Horacio and los Plastics, Puerto Papel in Zander.
STOPTRIK EXPANDED WORKSHOPS 2022 je projekt, ki ga organizira Pekarna Magdalenske mreže v sodelovanju z Univerzo v Novi Gorici, Akademija umetnosti (Slovenija) v okviru Erasmus intenzivnega programa ANIMATION IN MOTION v sodelovanju z mrežo nadaljnjih partnerskih univerz: Univerza Lusófona v Lizboni (Portugalska), Univerza uporabnih znanosti Zgornje Avstrije v Welsu (Avstrija), Akademija likovnih umetnosti v Zagrebu (Hrvaška), Poljsko-japonska akademija informacijske tehnologije v Varšavi (Poljska). Študenti in osebje na delavnici in festivalu sodelujejo s podporo programa Erasmus.
V skladu s strokovnimi izhodišči in usmeritvami Posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 je željena uporaba mask na dogodkih v zaprtih prostorih. V primeru znakov in simptomov okužbe s SARS-CoV-2 ostanite doma.