11. StopTrik MFF: Raziskovanje animiranih mitologij

 
stoptrik21_animatedmythologies_1440 × 1080px(1).jpg
 
 

StopTrik MFF vstopa v drugo dekado in vabi sodelujočo publiko in filmske ustvarjalke_ce k ogledu, raziskovanju in razpravi o izjemnem pomenu stop animacije, umetniške oblike, ki lahko prenaša in redefinira univerzalne naracije in simbole – temeljne mite v različnih kulturnih kontekstih.

Programska zasnova 11. edicije festivala, kurirana s strani direktorjev festivala Olge Bobrowske in Michała Bobrowskega, se vrti okoli pojma ANIMIRANE MITOLOGIJE. Tri selekcije retrospektive, briljantne zgodovinske in sodobne stop animacije ter  eksperimentalni filmi poudarjajo polifonijo pogledov in umetniško vsestranskost. Animacija je lahko medij (re)konstrukcije in preverjanja različnih kulturnih identitet, ki ponuja paleto možnih refleksij svetovnih fenomenov. Miti in konvencionalne mitske pripovedi (zgodbe o nastanku, iskanju, propadu itd.) ponujajo splošno razumljive kode in arhetipske predstavitve, ki so dovolj močne, da se na njihovi podlagi ustvarjajo in utrjujejo prepričanja, ki odpravijo dvom in ozdravijo bolečino vsakdana. Ista moč prepričanje hitro spremeni v dogmo, gotovost v podrejenost in zdravljenje v eskapizem.

Prizadevamo si, da bo 11. edicija festivala samorefleksivna, kritična in izzivalna diskusija o bistvu odnosa med umetnicami_ki, občinstvom in okoljem. Tema je bila izbrana premišljeno, načrtno smo se ognile_i post-pandemičnem trenutku, ki ga obvladuje politični kaos, medijska hinavščina, iracionalen dvom do znanosti in znanja ter vseprisotna neizbežnost okoljske katastrofe. Potrebujemo nove besede in podobe, ki so izraz naših trenutnih izkušenj. Kot je Ülo Pikkov zapisal v Animasophy. Teoretični zapisi o animiranih filmih (2010): “Človeštvo je pripovedovalo zgodbe že tisoče let in animirani film nadaljuje s to tradicijo s pomočjo različnih načinov: takojšnja prisotnost pripovedovalca zgodbe je bila zamenjana z ekranom ter z zvočniki. Moderni animirani film je v veliki meri prevzel vlogo antičnih pripovedovalcev zgodb, ki pripovedujejo o mitih in legendah.” Umetniška animacija, posebej veliko stop animacij, vključuje mnogo prepoznavnih mitoloških figur (ali celotnih pripovedi) z namenom, da transformirajo in revidirajo njihovo sporočilo.

Kuriran retrospektivni program ANIMIRANE MITOLOGIJE je namenjen vsem, ki ste se pripravljeni podati na popotovanje, ki ga usmerja kritični premislek o motivaciji, namenu in svetovnem nazoru »pripovedovalcev« in zavrača omejevanje ustaljenih načinov izražanja »običajnega ravnanja«, ki so se vzpostavili skozi čas.

Festival v Mariboru letos otvorimo s projekcijo eksperimentalnega, živahnega in spektakularnega kratkega animiranega filma »Spomladanski obredi«, ki ga je Yiorgos Tsangaris izdelal po navdihu besedila Kostisa Kolotasa »Nedokončan roman«.

Retrospektivo ANIMIRANE MITOLOGIJE sestavljajo trije programi.

VEČNE ZGODBE predstavljajo filme, ki se ukvarjajo s prepoznanimi zgodbami, ki obravnavajo temeljne teme kot so izvor, smrt, obredi prehoda, ljubezen, boj za moč. Med drugim si boste lahko ogledali KAKO JE SMRT PRIŠLA NA ZEMLJO (1971), zgodnji film Ishuja Patela, mojstra animacije iz Indije, posnet v sodelovanju z National Film Board of Canada, prefinjeno in erotično pripoved o trojanski vojni AHIL (1995) Barryja Purvesa ter v našem delu Evrope premierno projekcijo ŠAMANKINA VAJENKA (2021), ki jo je  Zacharias Kunuk ustvaril po prilagojeni legendi Inuitov in uporabila jezik Inuktitutov.

S programom ANIMIRANI APOKRIFI raziskujemo trend, ki je še posebej prisoten v stop animacijah. Od filma SIMULACRA Ivane Bošnjak in Thomasa Johnsona (2014), do filma MOKRO OGLEDALO Amirja Houshanga Moeina (2021), z MINOTAUROMAQUIA, PABLO V LABIRINTU (2004) Juana Pabla Etcheverryja in drugimi izbranimi filmi opazujemo, kako animatorji z uporabo kanonskih zgodb in svetih podob vdihnejo življenje popolnoma novemu, nadvse avtorskemu in specifično intimnemu svetovnemu redu, ki je v sozvočju z našimi kulturnimi izkušnjami, a hkrati razkriva prej neznane občutke in realnosti.

Kratek a intenziven eksperimentalni program ZGODBE Z DRUGEGA ZORNEGA KOTA prikazuje filme iz Evrope, Etiopije (HISAB, Ezra Wube, 2011) in Kitajske, kjer avtorji, kot so Sun Xun (PROTESTANT, 2017) ali Su Xia (ZLATO JE LJUDI, 2020) uporabljajo izpopolnjene metode ročno izdelane in digitalne animacije ter snemanje v živo v avdio-vizualni razpravi o kolektivni in verski zavesti, politični in družbeni zavednosti ter kulturni dediščini.

Pridružite se nam na projekcijah in diskusijah na temo ANIMIRANIH MITOLOGIJ v Mariboru med 29. septembrom in 3. oktobrom.

Celoten program bo objavnem na www.stoptrik.com po 10. septembru 2021.

 
Kaja Fiedler