Sestrstvo* in enotnost: lezbični in kvirovski feministični aktivizem v pojugoslovanskem prostoru

Predstavitev knjige s pogovorom


V zadnjih letih so v mednarodnem akademskem prostoru izšle publikacije, v katerih je skupina avtoric_jev popisala nekaj kompleksnih izkušenj lezbičnega in kvirovskega feminističnega aktivizma v pojugoslovanskem prostoru.

V letu 2018 je tako izšla knjiga z naslovom Sestrstvo in enotnost: lezbični aktivizem v pojugoslovanskem prostoru (ur. Bilić B.& Radoman M., Palgrave). Poglavje v tej knjigi skuša umestiti ljubljanski Mednarodni feministični in kvirovski festival Rdeče zore v kontekst lokalnega in mednarodnega aktivizma, obenem pa naslovi še nekatere druge avtonomne feministične lezbične in kvirovske inciative iz Ljubljane, kot je bila v 1990-ih feministično-lezbična skupina Kasandra, in še delujoče Lezbično-feministično univerzo ter Anarhistično-kvirovsko-feministični prostor (Afkors) v Rogu.

V predstavitvi in pogovoru nas bo zanimalo, kakšna so presečišča med izkušnjami lezbičnega in kvirovskega feminističnega aktivizma v pojugoslovanskem prostoru, kako graditi sestrstvo*, kako zagotoviti kontinuiteto (če le-ta sploh obstaja), katera so morebitna presečišča med akademskim publiciranjem in prakso samoorganiziranih gibanj.

V kontekstu festivala StopTrik pa se bomo ustavile tudi pri filmski produkciji omenjenih skupin ter pomenu filma pri ustvarjanju kvirovsko-feminističnih arhivov spomina.

Lezbični in kvir feministični blok, Protest za 8. marec, 8.3.2018, Kongresni trg, Ljubljana  (foto T. Oblak & M. Kraljič).

Lezbični in kvir feministični blok, Protest za 8. marec, 8.3.2018, Kongresni trg, Ljubljana
(foto T. Oblak & M. Kraljič).


Z Majo Pan in Tejo Oblak se bo pogovarjala Urška Breznik.


Maja Pan je feministična filozofinja in neformalna edukatorka. V regijskem in transnacionalnem aktivizmu deluje od leta 1997.

Teja Oblak sodeluje v kolektivu Lezbično-feministične univerze v Ljubljani in pri feministični radijski oddaji Sektor Ž na Radiu Študent.