Panel: Lutke v tranzitu
Petek, 27. 9. 2024 ob 14.00 / Vetrinjski dvor, velika dvorana
MFF StopTrik odpira pogovor o okoljskih vprašanjih, ki spremljajo produkcijo stop animacije, še posebej o problematiki odpadkov v pripravljalni in snemalni fazi. Tipične materiale, ki se uporabljajo pri produkciji lutkovne stop animacije, je težko reciklirati, zato so se raziskovalci lotili raziskovanja novih, razgradljivih in manj škodljivih materialov, ki jih je mogoče uporabiti pri izdelavi skeletov, gradnji lutk, obogatitvi scenografije itd. Prehodna narava časa v katerem živimo, zahteva (samo)kritičen pristop k temu, kako potrjujemo estetske in organizacijske odločitve, ki jih vedno znova sprejemamo med napornim procesom ustvarjanja animacijskega okolja, ne glede na to, ali gre za filmsko delo, produkcijski studio ali festivalsko skupnost. Govorki na tem panelu predstavljata dve plati medalje - Paulina Zacharek, Momakin/Animarkt (Poljska), je aktivno vključena v profesionalno svetovno industrijo, ki omogoča razvoj projektov in produkcijo na področju stop animacije, Sandra Jovanovska (Slovenija) pa je neodvisna filmska ustvarjalka, ki je raziskovala metode »zelenega filmskega ustvarjanja« na način »naredi sam«, kar je privedlo do priročnika »Dimenzije trajnosti v stop animaciji«.
Moderatorka: Olga Bobrowska
O govorkah:
Paulina Zacharek
Soustanoviteljica in izvršna direktorica podjetja Momakin, producentka in strokovnjakinja za filmsko izobraževanje. Odgovorna je za zagotavljanje sredstev za produkcijo animiranih filmov in serij na Poljskem. Je ustvarjalka in vodja programa usposabljanja za mednarodno skupnost stop animacije, ki se imenuje StopMoLab. Kot pobudnica in soustvarjalka mednarodnega priročnika za trajnostno produkcijo v stop animaciji – Stop Motion Green Guide (premiera: junij 2023) – ter pobudnica in soustvarjalka nacionalne strategije za izobraževanje v industriji animiranega filma (premiera: maj 2023), prispeva k razvoju trajnostnih praks in izobraževalnih iniciativ v industriji.
Sandra Jovanovska
Mlada multimedijska umetnica, ki deluje na področju avdiovizualne umetnosti, rojena v Skopju. Po končanem dodiplomskem študiju francoščine in angleščine je postala magistra medijskih umetnosti in praks na Akademiji umetnosti Univerze v Novi Gorici. Deluje na različnih področjih umetnosti in kulture kot filmska pedagoginja, festivalska programerka in raziskovalka. V svojem ustvarjanju pogosto prepleta eksperimentalne, nove oblike izražanja, s katerimi poskuša raziskati realno, imaginarno, umetno, naravno, intuitivno, poetično in ga tako prevajati v avdiovizualne čutnosti. Je avtorica nagrajenega filma Soma.
Ozadja naših govork:
MOMAKIN
Podjetje v ženski lasti, ki zagotavlja celovito podporo ustvarjalcem_kam in projektom ter razvija animacijsko industrijo tako na domačem kot na mednarodnem trgu.
ANIMARKT
Edini tovrstni dogodek na svetu se osredotoča na obravnavo najpomembnejših izzivov in vprašanj, povezanih s produkcijo stop animacije. Glavni cilj foruma ANIMARKT Stop Motion Forum je ustvariti platformo za izmenjavo izkušenj in najboljših praks med ustvarjalci_kami filmov stop animacije, distributerji, ustvarjalci_kami televizijskih programov, producenti_kami, ponudniki_cami animacijskih storitev in predstavniki_cami industrije z vsega sveta.
Momakinova politika zelene produkcije
Momakin je na področju trajnostne produkcije stop animacije dejaven že več kot štiri leta. Ključna dejavnost je bila objava vodnika za zeleno produkcijo stop animacije leta 2022. »Zeleni vodnik za stop animacijo« je celovit priročnik za izvajanje trajnostnih praks pri produkciji stop animacije. Vodnik, ki ga je razvil StopMoLab (eden od Momakinovih projektov), poudarja zelene pristope v različnim vidikih filmske produkcije, od izbire materialov do ravnanja z odpadki. Vključuje minimalne okoljske standarde za studie, kot so uporaba nestrupenih in biološko razgradljivih materialov, lokalna oskrba ter zmanjšanje porabe energije z razsvetljavo LED in obnovljivimi viri energije. Vodnik vključuje tudi študije primerov in najboljše prakse, ki jih delijo strokovnjaki iz industrije, in poudarja inovativno uporabo trajnostnih materialov, kot je bioplastika iz kaktusove smole. Cilj je promovirati okolju prijaznejši in odgovornejši pristop k animaciji ter spodbujati mednarodno sodelovanje in izmenjavo znanja med filmskimi ustvarjalci. Podjetje se trenutno osredotoča na mapiranje virov nestrupenih in biorazgradljivih materialov za lutke in scenografijo. V okviru foruma ANIMARKT Stop Motion Forum Momakin organizira letna srečanja filmskih ustvarjalcev, ki jih zanima uvajanje zelenih rešitev v produkcijo stop motion animacije.
Sandra Jovanovska: Dimenzije trajnosti v stop animaciji
Gre za štipendirano publikacijo, ki raziskuje različne okolju prijazne pristope k filmski produkciji za novince na tem področju. Zahvaljujoč igrivi naravi stop animacije je avtorica Sandra Jovanovska uspela ustvariti spletno publikacijo, ki s praktičnim eksperimentiranjem in raziskovanjem ponuja orodja za bolj zabavne, ekonomične, ekološke in trajnostne načine animiranja. Glede na to, da je animacija drag in dolgotrajen proces umetniškega izražanja, si priročnik prizadeva na novo izumiti hierarhijo tradicionalnega prizorišča animiranega filma in predlaga postopke, zbrane po različnih tehnikah stop animacije, ki zagotavljajo učinkovitejši način uporabe časa, virov in energije.
Več o tem lahko preberete na blogu, ki je bil razvit kot raziskava za priročnik: https://animationtime-effective.blogspot.com